Krok po kroku do twojego szczęścia w twoim biurze, ogrodzie i tarasie.

Trawa sztuczna – instrukcja montażu

Niezwykle prosta instrukcja montażu! Trawę sztuczną położy u siebie w ogrodzie nawet osoba, która nigdy wcześniej nie widziała jej na oczy. W zależności od powierzchni, którą będziemy chcieli pokryć swoją nową trawą, będziemy potrzebować różne narzędzia:

1) Montaż na twardej nawierzchni typu kostka, płytki lub beton.

Do montażu tego typu będziemy potrzebować noża do tapet lub podobnego i w zależności od możliwości: taśmę do trawy sztucznej, klej do trawy sztucznej.

a) Pierwszorzędnie należy oczyścić daną przestrzeń z kurzu i większych zabrudzeń.

b) Należy upewnić się, że podłoże jest równe i nie posiada wgłębień i nierówności. Ważne jest, by nachylenie podłoża wynosiło przynajmniej 1,5%, co zapewni stały odpływ wody przy pomocy perforacji w podkładzie.

c) Rozłóż trawę.

d) Przytnij trawę pod wymiar (zwróć uwagę, żeby w czasie przycinania trawa nie ruszała się, najlepiej połóż na niej ciężki element).

e) W zależności od potrzeb użyj taśmy 2-stronnej do trawy sztucznej, oklejając ją na obrzeżach oraz przez środek brytów trawy lub postaw na niej ciężkie elementy. Przy używaniu taśmy dociąż trawę tak, by nie przykleić jej włókien. Istnieje także możliwość przyklejenia trawy całą powierzchnią – takie rozwiązanie będzie potrzebne w momencie, gdybyś chciał/a zamontować ją np. na schodach. Proponujemy użyć wtedy dwuskładnikowego kleju do trawy sztucznej. Pamiętaj, że klejąc trawę całą powierzchnią utrudniasz odprowadzanie wody, przez co będzie potrzebowała więcej czasu na wysychanie.

f) Przy kilku brytach trawy sztucznej należy zakupić taśmę flizelinową oraz rozsmarować na niej dwuskładnikowy klej do trawy sztucznej. Pamiętaj, żeby działać sprawnie! Klej do trawy sztucznej zastyga bardzo szybko po związaniu się składników.

g) Po zakończeniu montażu zaczesz trawę przeciwnie do układania się włosia.

h) Gotowe!

WAŻNE! Trawa ułożona na tego typu powierzchniach nie wymaga zasypywania piaskiem kwarcowym. Wystarczy dociążyć ją meblami, dokleić taśmą lub specjalistycznym klejem dwuskładnikowym.

2) Montaż na ziemi.

Do tego typu montażu będziemy potrzebowali bardziej zaawansowany sprzęt. Łopata, walec bądź inne urządzenie do uklepania ziemi (zagęszczarka), druty w literę U lub gwoździe do montażu trawy oraz czy klej dwuskładnikowy do montażu sztucznej trawy.

Wymagane warunki atmosferyczne: Temperatura nie powinna być niższa, niż 5°C. Bezdeszczowa pogoda o umiarkowanej wilgotności. Pozwoli to na właściwe naciągnięcie geowłókniny, przyklejanie trawy do podłoża oraz zasypanie jej suchym piaskiem kwarcowym.

a) Zaczynamy od usunięcia trawy wraz z ukorzenieniem. Spulchniamy powierzchnię w celu wyrównania większych górek czy uskoków, zalecamy usunąć w zależności od spadku między 3-5cm ziemi. Wg poradników amerykańskich podłoże powinno stanowić 3 cale, czyli ok. 7,5cm.

b) Po spulchnieniu wyrównujemy ziemię i możliwie uklepujemy ją jak najmocniej (najlepiej maszyną do zagęszczenia ziemi). Następnie na ziemi należy rozsypać warstwę kruszywa o frakcji 0-4mm (np. odsiewka z gruzu lub miał granitowy). Tę warstwę również ubijamy i zagęszczamy podlewając grunt wodą w celu usunięcia najmniejszych przestrzeni. Tak przygotowany i wypoziomowany grunt jest twardy i zapobiega powstawaniu ubytków w podłożu.

c) Kładziemy geowłókninę, która przepuszcza wilgoć, lecz nie dopuszcza do rozwoju chwastów. Szpilami (drutami w literę U) lub gwoździami do trawy sztucznej przybijamy ją do ziemi.

d) Rozwiń trawę narzucając nadprogramową ilość na boki.

e) Proponujemy przybić ją drutami lub gwoździami do trawy sztucznej (tymi samymi, co flizelinę) do ziemi. Zaczesz włos nad druty aby nie były widoczne.

g) Szczotkuj trawę we wszystkie strony w celu zabliźnienia łączenia oraz postawienia trawy w pion.

h) Zasyp trawę suchym, płukanym, zaokrąglonym piaskiem kwarcowym o frakcji 0,4-1,4mm. Zalecana ilość piasku kwarcowego to 5-10kg na 1m2 trawy sztucznej, w zależności od jej rodzaju. Powinien on zostać rozprowadzony równomiernie szczotką niemetalową i dotrzeć w dolne partie włosia. Tak zasypana trawa będzie bardziej odporna na ugniatanie, będzie dobrze dociążona. Wilgoć, którą będzie zatrzymywał piasek sprawi, że trawa będzie mniej się nagrzewała, co zapewni wyższy komfort użytkowania.

Jeśli trawa położona jest w ten sposób na całej powierzchni ogrodu pracę można zakończyć, z kolei jeśli trawa sztuczna to tylko część trawnika proponujemy oddzielić ją od trawy naturalnej na kilka różnych sposobów:
korą lub kamieniami wysypanymi na folię lub geowłókninę, oddzielić unibordem, kostkami brukowymi itp.

Przed zakupem wymierz powierzchnię, którą chcesz zagospodarować swoją nową trawą sztuczną. Pamiętaj o zapasie w zależności od wielkości brytów (między 5 a 30cm). Pamiętaj, że łącząc bryty, powinno się je położyć w tym samym kierunku! Dzięki temu łączenie dwóch kawałków trawy będzie mało widoczne. Dodatkowo zalecane jest kładzenie trawy tak, by włosie skierowane było w tę stronę, z której najczęściej obserwowana będzie trawa.

3) Montaż z łączeniami kawałków trawy

a) Jeśli jest taka potrzeba (przy łączeniu dwóch brytów) sprawdź i ewentualnie skoryguj łączenie brytów.

b) Odsuń bryty na tę samą odległość od miejsca, w którym ma być taśma.

c) Rozłóż taśmę do łączenia brytów.

d) Rozłóż specjalistyczny klej dwuskładnikowy do trawy sztucznej na taśmę przy pomocy pacy B2. Działaj szybko, rozprowadzając klej niezwłocznie po połączeniu jego składników.

e) Nałóż 2 bryty na taśmę i skoryguj według potrzeby.

f) Na obrzeżach możesz użyć specjalnych gwoździ z nakładkami lub prętów.

g) Szczotkuj trawę we wszystkie strony w celu zabliźnienia łączenia oraz postawienia trawy w pion.

h) Zasyp trawę piaskiem kwarcowym, tak jak zostało to opisane wyżej.

i) Ciesz się swoim naturalnie wyglądającym trawnikiem!

Polecamy obejrzeć jeszcze film przygotowany przez jedną z fabryk, z którą współpracujemy: