Krok po kroku do twojego szczęścia w twoim biurze, ogrodzie i tarasie.

Trawa sztuczna – instrukcja montażu

Niezwykle prosta instrukcja montażu ! Trawę sztuczną położy u siebie w ogrodzie nawet osoba która nigdy wcześniej nie widziała jej na oczy. W zależności od powierzchni którą będziemy chcieli pokryć swoją nową trawą będziemy potrzebować różne narzędzia:

1) Montaż na twardej nawierzchni typu kostka, płytki lub beton

Do montażu tego typu będziemy potrzebować nóż do tapet lub podobny i w zależności od możliwości: taśmę do trawy sztucznej, klej do trawy sztucznej.

a) Pierwszorzędnie należy oczyścić daną przestrzeń z kurzu i większych zabrudzeń.

b) Rozłóż trawę

c) Przytnij trawę pod wymiar (zwróć uwagę, żeby w czasie przycinania trawa nie ruszała się, najlepiej połóż na niej ciężki element)

d) W zależności od potrzeb użyj taśmy 2-stronnej do trawy sztucznej oklejając ją na obrzeżach oraz trochę przez środek lub postaw na niej ciężkie elementy. Istnieje także możliwość przyklejenia trawy całą powierzchnią – takie rozwiązanie będzie potrzebne w momencie jeśli chciałbyś zamontować ją np na schodach. Proponujemy użyć wtedy kleju do trawy sztucznej. Pamiętaj, że klejąc trawę całą powierzchnią utrudniasz przelot przez nią wody przez co będzie dłużej schła.

e) Przy kilku brytach trawy sztucznej należy zakupić taśmę flizelinową oraz rozsmarować na niej klej do trawy sztucznej. Pamiętaj, żeby działać szybko ! Klej do trawy sztucznej zastyga bardzo szybko po związaniu dwóch składników z opakowania.

f) Gotowe !

2) Montaż na trawniku.

Do tego typu montażu będziemy potrzebowali bardziej zaawansowany sprzęt. Łopata, walec bądź inne urządzenie do uklepania ziemi (zagęszczarka), druty w literę U lub gwoździe do montażu trawy oraz czasami klej…

a) Zaczynamy od usunięcia trawy i spulchnienia ziemi w momencie gdy jest nie równa.

b) Po spulchnieniu wyrównujemy ziemię i możliwie uklepujemy ją jak najmocniej (najlepiej maszyną do zagęszczenia ziemi).

c) Kładziemy geowłókninę i szpilami (drutami w literę U) lub gwoździami do trawy sztucznej przybijamy ją do ziemi.

d) Na włókninę rozwijamy trawę i przycinamy do potrzeb.

e) Proponujemy przybić ją drutami lub gwoździami do trawy sztucznej (tymi samymi co flizelinę) do ziemi. Zaczesz włos nad druty aby nie były widoczne.

Jeśli trawa położona jest w ten sposób na całej powierzchni ogrodu pracę można zakończyć, z kolei jeśli trawa sztuczna to tylko część trawnika proponujemy oddzielić ją od trawy naturalnej korą lub kamieniami wysypanymi na folię lub geowłókninę lub oddzielić unibordem.

Przed zakupem wymierz powierzchnię którą chcesz zagospodarować swoją nową trawą sztuczną. Pamiętaj o zapasie w zależności od wielkości brytów (między 5, a 30cm). Pamiętaj, że jeśli będziesz łączyć bryty powinno się je położyć w tym samym kierunku.

Przy kładzeniu na twarde powierzchnie należy oczyścić przestrzeń z zanieczyszczeń, rozwinąć trawę i przyciąć według potrzeb. Aby ją unieruchomić zaleca się przygnieść trawę meblami ogrodowymi czy doniczkami. Jeśli trawa ma leżeć swobodnie bez obciążenia zaleca się przykleić ją taśmą 2-stronną do trawy (uwaga, należy odtłuścić podłoże pod taśmę i usunąć piasek i inne elementy które mogą utrudnić przyklejenie).

Przy montażu na ziemię idealnym podłożem będzie miał granitowy 0-0,5cm może być też ziemia lub sam piasek lecz tylko w przypadku zastosowania do użytku mieszkaniowego gdzie będzie małe natężenie ruchu i małe obciążenie.

1. Spulchniamy powierzchnie w celu wyrównania większych górek czy uskoków, zalecamy usunąć w zależności od spadku między 3-5cm ziemi. Wg poradników amerykańskich podłoże powinno stanowić 3 cale czyli ok. 7,5cm.

2. Nawozimy miał granitowy grubości 0-0,5cm i zagęszczamy wyrównując teren. Przelej miał wodą usuwając z niego mikro-dziurki.

3. Rozwijamy geowłókninę lub tkaninę która przepuszcza wilgoć lecz nie dopuszcza do rozwoju chwastów.

4. Rozwiń trawę narzucając nadprogramową ilość na boki.

5. Jeśli jest taka potrzeba (przy łączeniu dwóch brytów) sprawdź i ewentualnie skoryguj łączenie brytów.

6. Odsuń bryty po tyle samo na stronę.

7. Rozłóż taśmę do łączenia brytów.

8. Rozłóż klej do trawy na taśmę.

9. Nałóż 2 bryty na taśmę i skoryguj według potrzeby.

10. Na obrzeżach możesz użyć specjalnych gwoździ z nakładkami lub prętów.

11. Szczotkuj trawę we wszystkie strony w celu zabliźnienia łączenia oraz postawienia trawy w pion.

12. Ciesz się swoim naturalnym trawnikiem.

Polecamy obejrzeć jeszcze film przygotowany przez jedną z fabryk z którą współpracujemy: