Rozwiewany wątpliwości i błędne założenia powtarzane w kółko bez przemyślenia

Alergia, astma czy przewlekły kaszel lub katar

Alergia, astma czy przewlekły kaszel lub katar… Podłogom miękkim jak wykładziny czy dywany niesłusznie przypisuje się sprzyjanie do występowania wielu chorób. W nagłówku niżej przedstawię wyniki badań niezależnych instytutów które, wydaje mi się, w jasny i jednoznaczny sposób potwierdzają, że obecność wykładziny dywanowej korzystnie wpływa na jakość powietrza w domu i ma pozytywny wpływ na jakość życia wszystkich domowników.  

“Jestem uczulony na wykładziny dywanowe” – często powtarzane lecz błędne

“Jestem uczulony na wykładziny dywanowe!” – zdanie, które pewnie każdy z nas już kiedyś słyszał. Na szczęście musicie wiedzieć, że mając wykładzinę dywanową w domu nic wam nie grozi bo uczulenie na taką… nie istnieje.
Badania skandynawskich uczonych udowodniły ponad wszelką wątpliwość, że nie występuje żaden związek wykładzin z występowaniem alergii. Lata 1975 do 1995 to lata gigantycznej fali przyrostu osób cierpiących na alergię. W samej tylko Szwecji ta liczna potroiła się ! Dziwnym zbiegiem okoliczności w tym samym czasie z 70% domów usunięto wykładziny dywanowe na korzyść twardych pokryć podłogowych (patrz na ilustrację poniżej). 

Definicja słowa “Alergia” sama w sobie dyskwalifikuje wykładzinę jako alergen

(Źródło: Szwedzkie Centralne Biuro Statystyczne) 

Alergią nazywamy reakcję naszego układu immunologicznego na obce substancje (alergeny). Substancje te nie muszą być same w sobie szkodliwe (np. pyłki, naskórek zwierzęcy lub sierść, odchody roztoczy, zarodki pleśni lub niektóre pokarmy). Alergeny dostają się do naszego organizmu zazwyczaj przez skórę lub układ oddechowy. Chcąc je unieszkodliwić nasz układ odpornościowy stosuje niekiedy przesadną reakcję obroną. Objawy alergii (katar, łzawienie, świąd, płytki oddech, rozwolnienie) nie są spowodowane samymi alergenami, lecz nadmierną na nie reakcją ze strony naszego układu immunologicznego. Powszechną formą reakcji alergicznych są katar sienny i wyprysk kontaktowy (egzema).

(patrz na ilustrację poniżej).