Wełna służyła i służy ludziom od wielu lat do produkcji dywanów i wykładzin, ale czy biorąc pod uwagę aktualną technologię jest to najlepsze rozwiązanie ?

Zalety i wady wełnianych pokryć podłogowych. Pierwszą podstawową zaletą jest to, że jest to włókno naturalne, często niebarwione. Wełna jest pewnego rodzaju “bankiem wilgotności twojego pomieszczenia”. Polega to na tym, że jak w pomieszczeniu jest za dużo wilgotności to wełna ją pochłania i gromadzi. W odwrotnej sytuacji wełna uwalnia wilgoć do pomieszczenia jeśli jest jej deficyt. Wełna jest jednym z najbardziej wytrzymałych włókien do produkcji wykładzin. Jeśli komuś zależy na matowym efekcie podłogi powinien się zastanowić nam wykładziną wełnianą. Wełna sama w sobie jest trudno zapalna oraz jest antyalergiczna.  Polecamy produkt Corsa ze sklepu dywanownia.pl który jest dostępny w szerokości 4m lub 5m co daje możliwość wpasowania jej w prawie każde pomieszczenie.

Wykładzina Corsa dywanownia.pl

Wady wełny

Niestety istnieje też druga strona medalu. Wełna ma specyficzny zapach. Spowodowane jest to tym, że wełna ta kiedyś była na zwierzęciu. Nie zawsze też metoda samego pozyskiwania wełny jest przyjemna dla tych zwierząt. Często dochodzi do zranień itp. Pomijając kwestie zapachowe oraz sumienie jest też kwestia pilingowania się. Pilingowanie to efekt wychodzenia części włosia w czasie użytkowania wykładziny czy dywanu. Efekt ten zmniejsza z biegiem użytkowania podłogi lecz przez pewien czas może być denerwujący. Ostatnią według mnie wadą jest pielęgnacja. Wełna jest runem bardzo delikatnym jeśli chodzi o zastosowanie środków czyszczących. 

Podsumowanie Zalety i wady wełnianych pokryć podłogowych

Wełna jest bardzo wytrzymała i ma bardzo dużo zalet wynikających już samej naturalności. Jest trudno zapalna i bardzo wytrzymała co daje jej bardzo szeroki wachlarz zastosowań jak hotele czy restauracje a także domy. W porównaniu do wykładzin syntetycznych pochłania i oddaje wilgotność. Z drugiej strony włókna syntetyczne są już tak rozwinięte, że są milsze w dotyku, są bardzo wytrzymałe, matowe, satynowe itd. Włókna sztuczne dają więcej możliwości, a także łatwiej się je czyści w szczególności jeśli kupimy PA Antron lub DUPONT SORONA. Kolejnym aspektem jest cena. Tańsze wykładziny syntetyczne kupimy dużo taniej od wełny. 

Wykładzina Corsa 650 Dywanownia.pl