Dlaczego warto zwrócić uwagę na parametry podłogi przed jej zakupem ?

3 2 1 ZACZYNAMY

Bardzo często klient kupując podłogę nie patrzy na jej parametry tylko na wygląd. Oczywiście zgodzę się z faktem, że wygląd jest najważniejszy, lecz aby długo cieszyć się piękna podłogą trzeba spojrzeć na jej kartę techniczną… W zależności od tego czy wybieramy wykładzinę dywanową czy winylową mamy różne parametry, które określą nam jej wytrzymałość.Przy wykładzinach dywanowych wyróżniamy głównie 4 rodzaje włókien: polipropylen (pp), poliamid (pa), wełna (wo) oraz poliester (pes). Jeśli chodzi o wytrzymałość przy małej gęstości runa wg mnie wygląda ona następująco: najbardziej wytrzymały poliamid i wełna, potem polipropylen i na końcu poliester choć niektórzy twierdzą, ze poliester jest bardziej wytrzymały od polipropylenu.

 Druga ważna sprawa to gęstość. Przy dużej gęstości każde runo będzie bardziej wytrzymałe. Po trzecie klasyfikacja użytkowa. Wykładziny dzielą się na domowe i obiektowe. Domowe maja klasyfikacje od 21 do 23, gdzie 23 to najwyższa kwalifikacja użytkowa a 21 to najniższa. Z kolei obiektowe od 31 do 33. Wykładziny posiadające klasyfikacje obiektową automatycznie maja tez najwyższa kwalifikacje do domu. Każda wykładzina jest także przebadana pod względem wielu innych istotnych aspektów. Np czy jest antyelektrostatyczna, czy nadaje się do używania meblami na kółkach, czy nadaje się na ogrzewanie podłogowe itd. Mając powyższe informacje na uwadze nie dasz się zmanipulować sprzedawcy tylko sam stwierdzisz czy ta podłoga spełni Twoje oczekiwania.Sprawa przy wykładzinach Pcv ma się trochę inaczej. Tu są kwalifikacje użytkowo-mieszkaniowe 21-23, obiektowe, 31-33 oraz przemysłowe 41-43. Reszta ma się tak jak w wykładzinach dywanowych.

Polecam zwrócić uwagę na spód wykładziny. W przypadku jeśli mamy delikatnie nierówne podłoże nie musi się to wiązać z robieniem wylewek. Kup wykładzinę na podkładzie tekstylnym – nie będzie się odbijać na nierównościach jak fugi czy nierówno położone płytki. Jeśli masz zrobiona wylewkę samopoziomująca proponuje wykładzinę Pcv z twardym spodem. Miękki spód spowoduje ze wykładzina będzie łatwiejsza do przebicia. Druga kwestia to grubość warstwy użytkowej. W przypadku jeśli kupujesz wykładzinę heterogeniczna (dwuwarstwową) czyli taką jaką polecam w 95% przypadków to zwróć uwagę na grubość warstwy użytkowej (warstwy wierzchniej). Odradzam zakup wykładzin które maja poniżej 0,3mm. Do mieszkań optymalne będą od 0,3 do 0,5, z kolei do biur i przemysłu przy wykładzinie z rolki więcej lub równe 0,5mm lub przy panelu winylowym 0,3mm.