…czyli krótki przewodnik specjalnie dla Ciebie

Wysyłacie mi wiele maili na temat tego czy znam się na montażu paneli winylowych i mógłbym coś doradzić… W związku z tym przedstawię wam kilka ułatwień i porad jak położyć panele winylowe profesjonalnie, tanio i szybko. Przed rozpoczęciem montażu musisz przygotować podłoże. Najlepszym podłożem pod panele winylowe na klej jest wylewka samopoziomująca (producenci nie zalecają kładzenia paneli winylowych na wykładziny, korek, panele, jakiekolwiek podłogi pływające) Przed wylaniem wylewki sprawdź czy w podłożu nie ma ubytków. Jeśli są to należy je zaprawić masą naprawczą – polecam produkty Uzin i Kiesel. Nie wstyd mi przyznać, że nie znam się jeszcze na wylewaniu wylewek samopoziomujących. Mogę tylko polecić wylewki firmy Uzin i Kiesel. Oferują one szeroki wybór wylewek które schną nawet kilka godzin – jeśli potrzebujesz pomocy w doborze to pisz 🙂 Po wylaniu wylewki i przeszlifowaniu jej należy ją zagruntować. Jeśli nie jesteś pewien co do wyschnięcia wylewki należy sprawdzić jej wilgotność i porównać z kartą techniczną paneli winylowych. Tu z kolei polecam grunty firmy Uzin lub Murexin. Pamiętaj, że przed montażem należy zaaklimatyzować panele winylowe przez co najmniej 24 godziny, a w pomieszczeniu a temperatura stała powinna być wyższa niż 19 stopni, a niższa niż 29 stopni. Preferowane są podłoża idealnie równe jednakże dopuszczalne jest odchylenie do 5mm na 3m. Sprawdź na opakowaniach czy partie produkcyjne są takie same. 

Co będzie mi potrzebne ?

Ok, będziesz potrzebować kilka podstawowych narzędzi które ułatwią ci pracę.- Walec (profesjonalny kosztuje ok 1200 zł, można kupić w marketach budowlanych zalewany wodą i jest tańszy)- Nóż z wymiennym ostrzem typu trapez- Paca do rozprowadzania kleju A1- Miarka- Ołówek 

Ok. Przejdźmy do konkretów. Masz już zrobioną wylewkę, zagruntowałeś ją i sprawdziłeś wilgotność. Teraz wyznacz środek pomieszczenia, wyciągnij panele i sprawdź oznaczenia na ich spodzie. Panele będziesz układać strzałkami w jedną stronę. Panele układasz od wyznaczonego wcześniej środka. Użyj pacy A1 do rozprowadzenia kleju. Na wylewkę zalecam użycie kleju Uzin KE66 – jest to klej dedykowany do paneli winylowych kładzionych na podłoża chłonne. Zacznij układać od razu ponieważ tym klejem klei się “na mokro”, masz na to ok. 30 minut więc nie rozprowadź kleju za dużo. Panele docinamy nożem trapezowym nacinając je i łamiąc. Po ułożeniu zachowując poprzednie zalecenia należy przejechać po podłodze walcem. 

Oczywiście przy innych podłożach zalecenia i kleje mogą być inne, a z racji na ilość możliwych kombinacji najlepiej po prostu spytać 🙂

Podsumowanie

Super ! Teraz wystarczy umyć podłogę i użytkować zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, żeby nie suwać po niej ciężkich mebli z metalowymi nóżkami a krzesełka na rolkach użytkować tylko z rolkami kauczukowymi (plastikowe mogą rysować panele). Życzę powodzenia przy montażu ! Pochwal się swoimi osiągnięciami w komentarzach !